منوی دسته بندی

آیا یادگیری برنامه نویسی سخت است؟ (چگونه آن را آسان تر کنیم)

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید برنامه نویسی را یاد بگیرید، اما نگرانید که نتوانید از پس آن بر بیایید؟ آیا فکر می کنید یادگیری آن خیلی سخت تر از چیزیست که در توان شماست؟

وقتی نگاهی به کدهای برنامه نویسی می کنیم، تمام آن کلمات، عبارات، کروشه ها و علائم نگارشی ممکن است شبیه یک زبان بیگانه به نظر برسند. احتمالا ممکن است پیش خودتان فکر کنید که چطور قرار است این همه کد و عبارت را پیاده سازی کنید؟

اما خوب است که بدانید، حقیقت کدنویسی با آنچه که به نظر شما می آید کاملا متفاوت است. حتی ممکن است شگفت زده شوید اگر بدانید که یادگیری کد نویسی یکی از شیرین ترین تجربیاتیست که بسیاری از افراد کسب کرده اند.

برنامه نویسی ساده تر از چیزی است که به نظر می رسد. برنامه نویسی دنیای گسترده ایست که اساساً هر کسی می تواند مسیری متناسب با علایق خود را در آن پیدا کرده و ادامه دهد.

قرار است در این مقاله، برایتان توضیح دهیم که چرا عملاً هر کسی می‌تواند برنامه نویسی را یاد بگیرد. علاوه بر این چند توصیه هم برای شما داریم که یادگیریی کدنویسی را برایتان بسیار ساده تر هم می کند.

کد نویسی

برنامه نویسی دشوارتر از سایر رشته ها نیست

 اما چرا بسیاری از افراد آن را سخت یا حتی فراتر از توان خود می دانند؟ بهتر است در ابتدا نگاهی به نظریات افراد مبتدی در ارتباط با کد نویسی بیاندازیم.

“برنامه نویسی سخته چون به ریاضی نیاز داره”

این کاملا حقیقت دارد که برنامه نویسی بر اساس ریاضیات بنا شده است، اما به این معنا نیست که برنامه نویسان به طور مداوم در حال حل مسائل مختلف ریاضی هستند. تمام آنچه که یک برنامه نویس از ریاضیات نیاز دارد، دقیقا در حد همان چیزهاییست که در دوران دبیرستان یاد گرفته است.

البته بسته به این که هر برنامه نویسی به کدام شاخه از این کار علاقه دارد، ممکن است نیاز بیشتر یا کمتری به ریاضیات داشته باشد. اما همانطور که گفته شد، این یک امر کاملا اختیاریست.

برنامه نویسی مدرن بیشتر به منطق و تحلیل مربوط می شود تا محاسبات ریاضی. در واقع، شاخه های بسیاری در این حرفه وجود دارد که به ریاضیات زیادی نیاز ندارند.

“سخته چون دائما به روز می شه”

بله این کار یکی از آن دسته کارهاییست که به طور مدام در حال به روز رسانی و تغییر و تحول است. اما این به معنای جا ماندن برنامه نویسان از این تغییر و تحولات نیست. تمامی برنامه نویسان می توانند به راحتی خود را با تحولات جدید سازگار کنند.

چرا که اصل مهم در این حرفه، آشنایی با شاکلۀ کلی آن است. زمانی که شما یک زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید، خیلی راحت می توانید به روز رسانی های مربوط به آن زبان را فرا بگیرید و یا حتی به سراغ یک زبان دیگر بروید.

بسیار گیج کننده است

در ابتدای شروع به کار، برای آن هایی که آشنایی خاصی با این حرفه ندارند، ممکن است کاری گیج کننده به نظر برسد، اما واقعیت این است که هر کاری در ابتدا و شروع، ممکن است همینطور به نظر برسد. اما وقتی که افراد دانش، اطلاعات و مهارت کافی در رابطه با آن کار را کسب می کنند، دیگر برایشان گیج کننده نیست.

بنابراین برنامه نویسی در ابتدا برای بسیاری از افراد به همان اندازه ای گیج کننده است که رانندگی کردن یا پختن نان و شیرینی برای افراد مبتدی!

بنابراین هر چه بیشتر وارد این رشته شوید، درک و شناخت بیشتری از آن خواهید داشت.  تا جاییکه پس از مدتی، می توانید زبان های برنامه نویسی را مانند زبان مادری خود دریابید.

کد نویسی

سخته چون چیزهای زیادی را باید یاد بگیری”

درست است که تعداد زبان های برنامه نویسی و فریم ورک ها بسیار زیاد هستند اما خبر خوب این است که لازم نیست همه چیز را یکجا و با هم یاد بگیرید.

شما با یادگیری یک زبان برنامه نویسی کارتان را شروع می کنید و تنها زمانی اقدام به یادگیری زبانی دیگر می کنید که خودتان بخواهید و احساس کنید که برای توسعه مهارت هایتان به یادگیری زبان دیگری هم احتیاج دارید.

حالا که متوجه شدید نگرانی های بسیاری از افراد مبتدی در آغاز مسیر یادگیری برنامه نویسی تا چه اندازه بی دلیل است، بهتر است که با هم نگاهی هم به راه های ساده تر شدن یادگیری کد نویسی داشته باشیم.

4 روشی که به شما کمک می کند برنامه نویسی را ساده تر یاد بگیرید

با کمک این راهکارها می توانید زبان های مختلف برنامه نویسی پرا با سادگی بیشتری فرا بگیرید.

  1. از نظرات استفاده کنید

شما می توانید نظرات خود را در هر زبان اصلی، به کدهای خود اضافه کنید. این نظرات بر کدهایی که نوشته اید اثری نخواهد داشت، اما به عنوان سرنخ هایی برای آینده به شما کمک خواهد کرد.

به این معنا که اگر شما یا هر کس دیگری نیاز به تغییر چیزی یا نوشتن یک تابع مشابه دارید، این نظرات کمکتان می کند که به راحتی درک کنید در کدها چه اتفاقی افتاده است.

2. در جوامع مجازی برنامه نویسان عضو شوید

حتی برنامه نویسان با تجربه هم گاها ممکن است در بخشی از کار خود گیر کنند و دنبال پاسخی برای مشکل پیش آمده باشند.

عضویت در جوامع مجازی برنامه نویسان بهترین راه برای به اشتراک گذاری تجربیات. و کمک از سایرین برای حل سریع مشکلاتتان است.

پیشنهاد می کنیم: با این ترفندها از برنامه نویسی درآمد دلاری کسب کنید

کد نویسی

3. در بوت کمپ های برنامه نویسی شرکت کنید

اگرچه بسیاری از موسسات، آموزشگاه ها و حتی منابع آموزشی آنلاین وجود دارد که می توانید به کمک آن ها کدنویسی را یاد بگیرید، اما بهترین مسیری که می تواند شما را در کوتاه ترین زمان ممکن به یک نیروی حرفه ای تبدیل کند، شرکت در بوت کمپ ها است.

شما به کمک این بوت کمپ ها می توانید کد نویسی را با جزئیات کامل یاد بگیرید و از طرفی به راحتی جذب بازار کار شوید.

4. همواره طرز فکر یادگیرنده داشته باشید

تصور کنید در کودکی، اگر دوچرخه سواری را به خاطر صدمه دیدن رها می کردید، آیا هیچ گاه یاد می گرفتید که دوچرخه ای را برانید؟

حقیقت این است که اشتباه کردن بخشی از یادگیری است. بنابراین با کمک طرز فکر یادگیرنده، می توانید از یادگیری این مهارت لذت بیشتری ببرید.

بسیاری از افراد در ابتدای مسیر یادگیری گمان می کنند که با کوهی از اقدامات سخت و طاقت فرسا مواجه خواهند بود. اما حقیقت این است مهارت های مورد نیاز برای این کار در سطح سایر علوم و مهارت ها است.

همانگونه که می توان سایر مهارت ها را یاد گرفت، این مهارت را نیز می توان آموخت و برای مسیر شغلی آینده به نحو احسن از آن استفاده کرد.

اگر شما هم در ابتدای مسیر یادگیری برنامه نویسی هستید، پیشنهاد می کنیم که خواندن مقاله آیا برای برنامه نویس شدن به ریاضیات نیاز دارید؟ را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *