منوی دسته بندی

آیا میتوان بدون داشتن مدرک دانشگاهی برنامه نویس شد؟

مدرک یا مهارت؟ آیا یک فرد می‌تواند بدون مدرک دانشگاهی، برنامه نویس شود؟ یک برنامه نویس موفق چه ویژگی‌هایی دارد؟

کلمه برنامه نویس را می‌توان به سه جمله متفاوت تعبیر کرد:

انواع برنامه نویس‌ها

  • دسته اول، افرادی هستند که دانش و تجربه کمی از حرفه برنامه نویسی دارند و با نوشتن چند خط کد و نشانه‌گذاری خود را یک برنامه نویس می‌پندارند.
  • دسته دوم،‌ افرادی که در برنامه نویسی از دانش کافی در مورد چگونگی حل مسائل پیچیده برخوردار هستند. این‌گونه افراد برای شرکت‌ها نرم‌افزار طراحی می‌کنند و یا ممکن است از طریق کار فریلنسری امرارمعاش کنند.
  • دسته سوم، افرادی که تنها برای لذت بردن و رضایت خودشان کد نویسی می‌کنند. این افراد شغل خود را به عنوان یک برنامه نویس حرفه‌ای دنبال نمی‌کنند، بلکه در رویدادهای hacktons شرکت کرده و یا در مخازن گیت هاب به دیگران کمک می‌کنند تا برنامه نویسی را یاد بگیرند (تفاوت این دسته با دسته دوم این است که این افراد برای پول برنامه نویسی نمی‌کنند)
مدرک دانشگاهی

مدرک یا مهارت ؟

در تمام دسته‌های ذکر شده در بالا، داشتن مدرک از دانشگاه یا مؤسسات آموزشی نیاز نیست. همه چیز تنها به شور و اشتیاق شما بستگی دارد. شما می توانید افراد زیادی را در حوزه آی‌تی مشاهده کنید که مدارک دانشگاهی ندارد و یا در رشته آنها نرم افزار تحصیل نکرده‌اند. طبق یک نظرسنجی که توسط وب‌سایت واشنگتن‌پست صورت گرفته است، تنها ۲۷ درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در رشته خودشان مشغول به کار هستند.

تا زمانی که شما متعهد به کار خود هستید، هیچ‌کس از شما مدرک بجای مهارت درخواست نخواهد کرد.

استخدام بدون مدرک

 رئیس شرکت گوگل در یکی از مصاحبه‌های خود با تایمز اعلام کرده است که: در سال‌های اخیر استخدام افراد بدون مدرک دانشگاهی در شرکت گوگل افزایش داشته است به طوری که حتی در برخی از گروه‌های فنی ۱۴ درصد از افراد، فاقد مدارک دانشگاهی هستند. او در ادامه می‌افزاید: افرادی که به مدرسه نمی‌روند، اما توانسته‌اند جایگاه خود را در دنیا پیدا کنند، افرادی استثنایی هستند و ما باید کاری کنیم که این‌گونه افراد را جذب کنیم.

بنابراین این مسئله باید برای شما روشن شود که مدرک، مهر تأییدی برای اثبات مهارت‌های شما نیست و همین‌طور برای استخدام شدن در بسیاری از مشاغل، تنها نیاز به داشتن استعداد بالا دارید. حال بیایید بررسی کنیم که برای شروع برنامه نویسی و رسیدن به موفقیت، چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

چگونه بدون مدرک برنامه نویس شویم؟

گام اول را بردارید

 به دلیل منابع آنلاین و رایگان زیادی که وجود دارد، نگرانی بزرگ و اصلی در یادگیری مهارت این است که چطور و از کجا باید شروع کنیم؟ برای جلوگیری از سردرگمی، ما به شما توصیه می‌کنیم از زبان‌های خیلی ابتدایی مانند یادگیری زبان html، css و جاوا اسکریپت شروع کنید. می‌توانید تمامی این زبان‌ها را به‌ طور رایگان از سایت یوتیوب بیاموزید. در این هنگام می‌توانید سایت‌هایی با طراحی بصری زیبا را خلق کنید. مهم نیست که طراحی شما چگونه است، ایجاد سایتی که خودتان طراحی کردید حس فوق‌العاده‌ای به شما منتقل می‌کند.

گام دوم

سپس تلاش کنید طراحی سایت‌های پویا را فرا بگیرید. ما توصیه می‌کنیم که از فریم ورک جنگو شروع کنید، زیرا یادگیری آن نسبتاً ساده‌تر خواهد بود؛ اما به یاد داشته باشید که اصول پایتون را پیش از این شروع کنید. اگر چیز زیادی در مورد برنامه نویسی پایتون نمی‌دانید، سایت یوتیوب می‌تواند به شما کمک کند. همچنین در پلتفرم‌های کدنویسی آنلاین مانند codechef ثبت‌نام کرده و آگاهی و سطح مهارت خود را افزایش دهید و در ضمن، یاد بگیرید که چگونه مسائل را با استفاده از برنامه نویسی حل کنید. وقتی تمام این کارها را انجام دادید، سپس می‌توانید برای آموزش‌های آنلاین، شرکت در وبینار ها و خرید کتاب‌های آموزشی اقدام کنید. البته نیازی نیست حتماً مطابق با مسیری که اشاره کردیم پیش بروید، شما می‌توانید از زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر مانند C، php و جاوا نیز شروع کنید.

اگر ميخواهيد تبديل به يک برنامه نويس با مهارت شويد:

میتونین همین الان در دوره‌ها

کنین، و وارد بازارکار بشین!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *