منوی دسته بندی

مناسب ترین سن برای یادگیری برنامه نویسی چه زمانیست؟

مناسب ترین سن برنامه نویسی. سن! عاملی که همه ی ما برای فعالیت های عمومی و یا تخصصی مان، همیشه با آن مواجهیم. اصلا یکی از فاکتورهایی که مشخص می کند ما می توانیم کاری را انجام دهیم یا خیر یا این که فلان کار برای ما مناسب هست یا نیست، همین بحث سن و سال است.

بسیاری از فعالیت هایی که ما در بزرگسالی به آن ها مشغول شده ایم، فعالیت هایی هستند که شاید تا 15 سال پیش برایمان مناسب نبوده و در واقع اصلا توانایی انجام آن ها را نداشتیم.

بنابراین علاوه بر آموزش و کسب آگاهی، سن هم یکی از عواملیست که باعث می شود به بلوغ کافی برای انجام بسیاری از کارها برسیم.

به عنوان مثال “راه رفتن” یکی از افعال بسیار مهم براس ما آدم هاست که معمولا در سال اول تولد یا نهایتا در سال دوم، به تکامل لازم برای آن می رسیم.

اما “رانندگی کردن” را نمی توانیم در آن سن یاد بگیریم، بنابراین تا سن 18 سالگی صبر می کنیم تا به بلوغ کافی از نظر سنی، جسمی و همچنین روانی،  برای انجام این کار دست پیدا کنیم.

بسیاری از فعالیت های ما آدم ها به همین نحو درگیر زمان و سن هستند. به همین خاطر امروز بنا داریم بررسی کنیم که مناسب ترین سن برای یادگیری برنامه نویسی، کدام سن است.

پیشنهاد می کنیم این مطلب جالب را از دست ندهید و تا انتها همراه ما باشید.

چه زمانی برای یادگیری برنامه نویسی خیلی دیر است؟

نظریه‌پرداز و فیلسوف مشهور رسانه، داگلاس راشکف، در جایی می‌گوید برنامه نویسی یک دستور زبان جدید است. او معتقد است که افراد می توانند از سن کودکی همزمان که حروف الفبا را یاد می گیرند، الفبای برنامه نویسی را هم یاد بگیرند.

حتما مطالعه کنید: ۵ قدم برای شروع برنامه نویسی

بر همین اساس بسیاری از مراکز در سرتاسر دنیا شروع به آموزش برنامه نویسی به کودکان، حتی پیش از شروع دوران مدرسه کرده اند.

برای پیاده سازی این آموزش از انواع بازی ها، موسیقی ها و اشعار استفاده می شود تا کودکان 3 تا 5 ساله با مبانی برنامه نویسی آشنا شوند.

اما از نظر بسیاری از متخصصان حوزه ی برنامه نویسی، هیچ زمانی برای یادگیری برنامه نویسی دیر نیست. درست است که در بعضی از سنین یادگیری با سرعت بیشتری انجام می شود اما این به معنای عدم یادگیری در سنین بالاتر نیست.

چرا که برنامه نویسی یکی از آن دسته مهارت هاییست که ارتباط خاصی با سن ندارد و نمی توان خط پایانی برای زمانِ یادگیریِ آن در نظر گرفت.

بگذارید چند آمار جالب را با شما در میان بگذاریم تا به خوبی متوجه شوید که یادگیری بسیاری از فعالیت ها، به هیچ عنوان در گرو سن و سال نیست.

لئون تولستوی، رمان نویس معروف، در سن 67 سالگی دوچرخه سواری را یادگرفت. جرج برنارد شاو، نمایشنامه نویسِ کُمیک هم در سن 75 سالگی به سر می برد که بر حسب علاقه توانست موج سواری را یاد بگیرد و مثال های بسیاری از افراد موفقی که مسیر موفقیت شان، عمدتا پس از سن 60 سالگی شروع شده است.

پس تا به اینجا متوجه شدیم که هیچ سنی برای یادگیری برنامه نویسی دیر نیست، اما سوال اصلی اینجاست که بهترین سن برای یادگیری برنامه نویسی چه زمانیست؟

در ادامه به پاسخ این پرسش می پردازیم.

بهترین سن برای یادگیری برنامه نویسی

همانطور که گفتیم، برنامه نویسی یکی از آن دسته کارهاییست که یادگیری آن در صورت وجود علاقه و انگیزه، ارتباط و وابستگی خاصی به سن و سال ندارد.

اما با توجه به فیزیولوژی بدن انسان و همچنین قدرت تحلیل گری ذهن، به طور طبیعی سنین پایین تر، زمان مناسب تری برای یادگیری به شمار می آیند. بازهم این نکته را متذکر می شویم که این حقیقت به معنای آن نیست که نتوانیم در سنین بالاتر مهارت های خاصی را یاد بگیریم.

از دست ندهید: بازی ها، تمرینی برای افزایش مهارت برنامه‌نویسی

تنها اتفاقی که رخ می دهد این است که ممکن است در سنین بالاتر، فرآیند یادگیری در افراد، با سرعت کمتری اتفاق بیافتد.

بنابر عقیده متخصصان حوزۀ برنامه نویسی و بر اساس آمارهای جهانی، بهترین سن برای شروع یادگیری برنامه نویسی، سن 14 الی 15 سالگی بوده و تا سن 40 سالگی آمادگی کافی در افراد برای یادگیری سریع برنامه نویسی وجود دارد.

درست است که نوجوانان در صورت یادگیری برنامه نویسی هم نمی توانند تا قبل از سن قانونی شان، جذب بازار کار شوند، اما امکان فعالیت های فریلنسری برای آن ها مهیاست.

به عنوان نمونه نیک دی‌آلوسیو (Nick D’Aloisio)، نوجوان برنامه نویسی بود که اولین برنامه اش را در سن 15 سالگی در اَپ استور قرار داد. این برنامه اخبار بلند را کوتاه می کرد تا مخاطب زمان کمتری برای خواندن آن صرف کند. یک سرمایه گذار این برنامه را به مبلغ 300 هزار دلار از نیک خرید.

یا رابرت نِی (Robert Nay)، برنامه نویس 14 ساله، بازی معروف “بابل ‌بال” یا توپ حبابی را نوشت و روی اپ استور قرار داد. این برنامه ظرف 2 هفته 2 میلیون بار دانلود شد. رابرت برای این برنامه، 4 هزار خط کد نوشته بود.

همانطور که می بینید در مسیر یادگیری برنامه نویسی تنها عواملی که بیش از هرچیزی اهمیت دارد، علاقه و پشتکار است.

سایر عوامل نظیر سن، اگرچه در سرعت یادگیری تا حدودی موثرند اما هیچ گاه نمی توانند به عنوان مانعی بر سر راه علاقه مندان به این حوزه قرار بگیرند.

اگر شما هم از علاقه مندان به دنیای برنامه نویسی هستید، پیشنهاد می کنیم که حتما مقاله چه وقایعی در آینده در انتظار شغل برنامه نویسیست؟ را نیز مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *