منوی دسته بندی

با رتبه‌ بندی ها در خانواده بزرگ برنامه نویسی آشنا شویم

در دنیای برنامه نویسی مانند هر حوزه ی دیگری، افراد به چند دسته تقسیم می شوند. برخی از آن ها تنها به این حوزه علاقه مندند و هیچ گونه تخصصی در عرصه برنامه نویسی ندارند. برخی دیگر با توجه به علاقه مندی های خود به یک یا چند حوزه در برنامه نویسی ورود کرده و مشغول یادگیری هستند.

گروهی دیگر برای مدت کوتاهیست که به عنوان کارشناس برنامه نویسی در مجموعه های کوچک و بزرگ مشغول به کار شده اند و تحت نظر برنامه نویسان با تجربه تر با پروژه های مختلفی سر و کار دارند.

اما گروهی دیگر به سطحی از توانمندی رسیده اند که خود به تنهایی از پس انجام پروژه های کوچک، بزرگ، ساده و پیچیده بر آمده و در این حوزه از تجربه کافی برخوردارند.

خوب است که بدانید در دنیای برنامه نویسی برای هر یک از این گروه ها و افراد، تعاریف خاصی وجود دارد. تعاریفی که نه تنها به ما کمک می کند تا با سطوح مختلف برنامه نویسی آشنا شویم، بلکه اگر به عنوان یکی از علاقه مندان این حوزه قصد داریم که وارد این عرصه شویم، خوب است که بدانیم بایستی چه مراحلی را برای تبدیل شدن به یک برنامه نویسی با تجربه و متبهر سپری کنیم.

از شما دعوت می کنیم که در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

برنامه نویسان از نظر سطح تخصص به چند دسته تقسیم می شوند؟

اگر چه دسته بندی های زیادی برای برنامه نویسان وجود دارد، اما یکی از اصلی ترین دسته بندی هایی که برنامه نویسان را از نظر مهارتی به گروه های مختلف تقسیم می کند، تقسیم بندی بر اساس سطح تخصص است.

این تقسیم بندی که در همه جای دنیا به صورت یک پارچه وجود دارد عبارت است از:

  • برنامه نویسان جونیور
  • برنامه نویسان میانی یا mid-level
  • برنامه نویسان سنیور
  • برنامه نویسان فول استک

در ادامه با هریک از این دسته بندی ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

حتما بخوانید: ۵ قدم برای شروع برنامه نویسی

برنامه نویسان جونیور

برنامه نویسان جونیور به طور معمول فارغ التحصیلان تازه و یا افرادی با تجربۀ محدود در حوزه برنامه نویسی هستند. آنها اغلب توسط شرکت ها برای کار در پروژه های ورودی و به دست آوردن تجربه در یک محیط حرفه ای استخدام می شوند. برنامه نویسان جونیور ممکن است تحت راهنمایی توسعه دهندگان با تجربه تر کار کنند و فرصت هایی برای یادگیری مهارت ها و فناوری های جدید داشته باشند.

البته نباید این طور تصور شود که جایگاه مهمی برای این گروه از برنامه نویسان در تیم های برنامه نویسی در نظر گرفته نمی شود. بلکه بالعکس برنامه نویسان جونیور بخش مهمی از هر تیم فنی هستند، زیرا آنها دیدگاه های تازه و ایده های جدیدی را به تیم می آورند.

آنها ممکن است با فناوری ها و روندهای جدیدتر آشناتر باشند که برای شرکت هایی که به دنبال پیشرفت هستند، ارزشمند باشد. اگرچه برنامه نویسان جونیور به اندازه همکاران با تجربه خود تجربه ندارند، باز هم می توانند به پروژه هایی که در آنها مشارکت می کنند، کمک مهمی نموده و برای هر تیمی ارزشمند باشند.

برای موفقیت به عنوان برنامه نویس جونیور، مهم است که مایل به یادگیری و پذیرش چالش های جدید باشید. برنامه نویسان جونیور باید نسبت به بازخوردهایی که می گیرند دقیق باشند و از پرسیدن مطالبی که در آن اطلاع و تجربه کافی ندارند، ابایی نداشته باشند. آنها همچنین بایستی فعال بوده و فرصت هایی برای یادگیری مهارت ها و فناوری های جدید را جستجو کنند. با کار سخت و پشتکار، برنامه نیسان جونیور می توانند به سرعت تجربه و دانش لازم برای پیشرفت در حرفه خود را کسب کنند.

برنامه نویسی میانی یا mid-level

توسه دهندگان با تجربه ای هستند که از مرحله ورودی به شغل برنامه نویسی گذشته اند، اما هنوز به سطح بالایی نرسیده اند. آنها معمولاً ۳-۵ سال تجربه دارند و در یک یا چند زبان برنامه نویسی ماهر هستند.

برنامه نویسان میانی مسئول نوشتن و تست کد، رفع اشکالات و همکاری با سایر اعضای تیم برای توسعه برنامه های نرم افزاری هستند. آنها ممکن است در مدیریت پروژه و راهنمایی برنامه نویسان جونیور نیز دخیل باشند.

برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس میانی ، افراد  باید درک قوی از مفاهیم برنامه نویسی داشته باشند و بتوانند کدهای تمیز و کارآمد بنویسند. برنامه نویسان میانی همچنین باید با ابزارها و فناوری های توسعه نرم افزار آشنا باشند، مانند سیستم های کنترل نسخه و محیط های توسعه یکپارچه.

با کسب تجربه بیشتر، برنامه نویسان میانی ممکن است فرصتی برای تخصص در یک حوزه خاص از توسعه نرم افزار، مانند توسعه وب یا برنامه های تلفن همراه پیدا کنند. آنها همچنین مسئول رهبری تیم های کوچک برنامه نویسان یا مدیریت جنبه های خاصی از یک پروژه هستند.

 برنامه نویسان میانی معمولا مهارت های رهبری قوی و درک عمیقی از توسعه نرم افزار را دارا می باشند. به همین خاطر ممکن است در نهایت به موقعیت های سطح بالاتری ارتقا پیدا کنند.

برنامه نویسی سنیور

برنامه نویسان ارشد یا سنیور، متخصصان با تجربه ای هستند که سال های زیادی را در زمینه توسعه نرم افزار کار کرده اند. آنها درک عمیقی از زبان های برنامه نویسی، معماری نرم افزار و متدولوژی های توسعه دارند. آنها اغلب مسئولیت رهبری تیم های توسعه دهندگان و نظارت بر توسعه پروژه های نرم افزاری پیچیده را بر عهده دارند.

برنامه نویسان سنیور همچنین در راهنمایی و آموزش توسعه دهندگان جوان مهارت دارند. آنها می توانند دانش و تخصص خود را با دیگران به اشتراک گذاشته و به ایجاد یک تیم قوی از توسعه دهندگان کمک کنند. علائوه بر این برنامه نویسان ارشد، قادر به ارائه راهنمایی و پشتیبانی برای توسعه دهندگان جوان هستند و به آنها کمک می کنند تا مهارت های خود را رشد دهند.

یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های برنامه نویسیان سنیور، قدرت ارتباطات و همکاری قوی تیمی آنهاست. آنها می توانند به طور موثر با سایر اعضای تیم توسعه و همچنین با سهامداران و مشتریان ارتباط برقرار نموده.  و با درک نیازها و الزامات ذینفعان مختلف، آنها را به راه حل های فنی تبدیل کنند.

از دست ندهید: چگونه می‌توان مهارت‌های برنامه نویسی خود را گسترش داد؟

برنامه نویسی فول استک

برنامه نویس فول استک کسی است که دانش و تجربه کافی در هر دو بخش فرانت-اند و بک-اند را دارد. این به معنای این است که آنها می توانند در تمام جنبه های یک برنامه وب کار کنند، از طراحی رابط کاربری تا ایجاد منطق سمت سرور. برای برنامه نویسان فول استک به دلیل توانایی مدیریت گستردۀ وظایف و همچنین کار در پروژه های متعدد از ابتدا تا انتها، درخواست های بسیاری در بازار کار وجود دارد.

توسعه فرانت-اند به بخشی از برنامه اشاره دارد که کاربر با آن تعامل دارد، مانند طرح، طراحی و عملکرد وب سایت. از طرف دیگر، توسعه بک-اند به بخشی از برنامه اشاره دارد که کاربر آن را نمی بیند، مانند منطق سمت سرور، مدیریت پایگاه داده و API ها. برنامه نویسان فول استک قادر به کار در هر دو بخش فرانت-اند و بک-اند یک برنامه وب هستند، که دقیقا همین موضوع آنها را به نیروهایی چند منظوره و ارزشمند در صنعت فناوری می کند.

برنام نویسان فول استک باید دارای مهارت های گسترده ای باشند. از جمله دانش در زبان های برنامه نویسی نظیر  HTML، CSS، JavaScript و Python، و همچنین تجربه در زمینه پایگاه داده ها، سرورها و API ها. آنها همچنین باید قادر به کار در تیم، قدرت تعامل بالا و قابلیت سازگاری با فناوری ها و روندهای جدید باشند. برنامه نویسی فول استک یک مسیر شغلی چالش برانگیز و با درآمدهای قابل توجه است که نیاز به کار سخت و پشتکار بالا دارد.

برای آشنایی بیشتر با مسیر توسعه توانمندی ها در مسیر برنامه نویسی، پیشنهاد می کنیم که خواندن مقاله چه چیزی باعث می‌شود که شما به یک توسعه دهنده ارشد تبدیل شوید؟ را از دست ندهید.

برای ثبت نام در بوت کمپ های برنامه نویسی مکتب شریف روی دکمه زیر کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *