چرا برای یک مهندس نرم افزار مهم است که خودکفا باشد؟

چرا برای یک مهندس نرم افزار مهم است که خودکفا باشد؟

مهندسین نرم‌افزار و برنامه‌‌نویسان،‌ باید دارای ذهنی خلاق باشند و در توسعه‌ی نرم‌افزار خودکفا باشند تا بتوانند نرم‌افزارهای کاربردی‌تری را برای وسایل هوشمند طراحی و خلق کنند. قبل از آن که به سوال ابتدای این مقاله بپردازیم ابتدا باید ببینیم مهندسی نرم‌افزار چیست.

اواخر سال ۲۰۱۱ مدیر عامل مرورگر اینترنتی mosaic، آقای مارک اندرسن در مقاله خود پیش‌بینی کرده بود که: نرم‌افزار در حال خوردن دنیاست!

ما تقریبا در تمامی ابعاد زندگی به‌صورت گسترده‌ای به تکنولوژی که مدام در حال پیشرفت است وابسته شده‌ایم. امروزه سرگرمی‌ها، مطالعه یا تحقیق و یا حتی تجارت، همه چیز در اطراف ما حول محور نرم‌افزارها می‌چرخند.

نزدیکترین چیز به معجزه در دنیای فعلی، مهندسی نرم افزار است.

ایلان ماسک

مهندسی نرم‌افزار فرآیند طراحی، توسعه و آزمایش نرم‌افزارها می‌باشد که از زبان‌های برنامه نویسی استفاده می‌کند تا به ماشین‌ها قابلیت انجام امور مختلف را بدهد. برنامه‌نویسان از طریق برنامه‌نویسی، دستورالعمل‌هایی را به کامپیوتر می‌دهند تا آن را متوجه کنند که چطور باید طبق خواسته‌ی آنان و نیاز کاربر رفتار کند.

وقتی بعنوان یک برنامه‌نویس خودکفا بصورت انفرادی یا تیمی کار می‌کنید، برای شما ضروری است که مهارت‌های حل مساله خود را ارتقا دهید. البته برنامه‌نویسی صرفا حل مساله نیست، بلکه قابل اعتماد بودن و کاربردی‌بودن یک الزام، و پاسخگو بودن نسبت به رفتار و کارهایتان یک نیاز است.

یک مهندس نرم‌افزار خود‌کفا می‌تواند منطق مساله را به سادگی درک کند، کدهای بهتری بنویسد، مشکلات سیستم را رفع کند و کمتر با کمک گرفتن از دیگران مسائل را حل کند.

به خاطر داشته باشید اگر نیاز باشد تا مدیر مسئول شما روی تمام کارهای شما نظارت داشته باشد، این امر یک مسئولیت مضاعفی را بر او تحمیل می‌کند و به‌جای این که شما عنصری مثبت در نظر گرفته شوید، باری بر دوش او خواهید بود.

قابلیت‌های یک برنامه‌نویس یا مهندس نرم‌افزار خودکفا:

۱. مهارت‌های توسعه نرم افزاری فول استک دارد.

یک توسعه‌دهنده‌ی فول استک فردی است که دانش و تجربه‌ی کافی دارد و هم می‌تواند در بخش فرانت اند و هم در بخش بک اند کار کند و کلیه زبان‌های برنامه‌نویسی، قالب‌های MVC، کوئری‌های SQL ، API ها، قالب‌های رابط کاربری، سیستم اجرایی، سرور نرم‌افزار، پایگاه داده و … را می‌داند.

در کنار این انعطاف پذیری و انگیزه‌ی بالا، توسعه دهنده‌ی فول استک این قابلیت را دارد که در صورت نیاز، یک زبان دیگر برنامه‌نویسی را نیز یاد بگیرد.

۲. مشتاق و پرانگیزه باشد.

اکثر مهندسان نرم‌افزار و برنامه‌نویسان موفق، از حل کردن مسائل و الگوریتم های پیچیده لذت می‌برند.در نتیجه این احساس به شما دست نمی‌دهد که در حال انجام کار هستید، بلکه حس بازی و تفریح به شما دست می دهد. پس، از برنامه نویسی و یادگیری آن لذت ببرید، در غیر این صورت شغلی پر از ‌تنش و اضطراب خواهید داشت.

۳. روشمند و ساختارمند باشد.

هدف هر پروژه‌ی توسعه‌ی نرم‌افزاری، ساخت یک نرم‌افزار کاربردی، امن و قابل توسعه است که با طراحی پایگاه‌داده، شروع می شود و با فلوچارت‌ها، کدهای بک اند و کدهای فرانت اند ادامه می یابد. همه ی مراحل باید به خوبی برنامه‌ریزی شوند.

برای این منظور، ابتدا توسعه‌دهنده باید درک کند که مسئله چیست و سپس دنبال راه حل‌ها بگردد. اکثر مشکلات کدها و اشکالات برنامه‌نویسی در این مورد است؛ طراحی برنامه ریزی شده پایگاه داده، منطق کد و بررسی اشکالات عدم اجرای برنامه.

۴. کدهای ساده، تمیز، منظم و ساختار‌یافته بنویسد.

برای یک خواب خوب در شب، هم کیفیت و هم زیبایی محل خواب باید مورد توجه قرار بگیرد.

استیو جابز

بعنوان یک توسعه‌دهنده باید هدف شما این باشد که کدهایتان را جوری بنویسید که کمترین تعداد ممکن خط‌های برنامه‌نویسی را داشته باشد. بیشتر از توابع استفاده کنید، کدهای تکراری ننویسید و تا جای ممکن کدها را با قابلیت استفاده‌ی چندباره بنویسید. به کدهای پیچیده، توضیح اضافه کنید تا رفع اشکالات احتمالی و توسعه‌های آینده ساده‌تر صورت بگیرد.

۵. رفع اشکال سریع

راز موفق بودن در شناسایی علت‌های اشکالات کدها (باگ‌ها)، داشتن فهم و درک کامل روی کد‌هایی است که آن‌ها را رفع اشکال می‌کنید. به همین دلیل است که مورد سومی که قبلا اشاره کردیم ( روشمند و ساختار بودن) بسیار حیاتی است. یک راه حل منطقی دیگر این است که از منابع اینترنتی مثل StackOverflow و Google برای یافتن پاسخ به سوالاتی که ممکن است قبلا هم کسانی با آن‌ها مواجه شده باشند استفاده کرد.

۶. متمرکز و منظم باشد.

روی کاری که انجام می‌دهید تمرکز کنید و سعی کنید تا حواستان پرت نشود. مدیریت زمان را یاد بگیرید و بین کار و تفریح تعادل ایجاد کنید. اغلب مردم بصورت بالقوه می‌توانند برنامه‌نویسان بسیار خوبی باشند اما در عمل اینطور نیست. دو عامل سرعت و اجرا، توسعه‌دهنده‌های خوب را از توسعه‌دهنده‌های خودکفا (که برتر هستند) جدا می کند.

مزایای مهندس نرم افزار یا برنامه نویس خودکفا بودن

این مسئله به شما کمک می‌کند تا مسائل زندگیتان را نیز راحت‌تر بتوانید حل کنید. وقتی که مهندس نرم‌افزار باشید، می‌توانید هر ایده‌ای که در ذهن دارید را به واقعیت تبدیل کنید. مانند ایجاد وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها که از یک چرک نویس ابتدایی ایجاد شده‌اند.

برخی از بزرگترین شرکت‌های IT دنیا مثل Google، Apple، Facebook از داخل گاراژ یا اتاق خواب موسسانشان شروع شدند. جایی که آن‌ها داشتند به ایده های استثنایی خود به کمک برنامه‌نویسی، جامه‌ی عمل می‌پوشانیدند. آن‌ها به ما ثابت کردند که ایده‌های امروز می‌توانند یکی از اتفاقات بزرگ آینده باشند.

یکی دیگر از مزایای مهندس خودکفا بودن این است که شما می‌توانید هر وقت که خواستید در منزل خودتان کار کنید.

مزیت دیگر آن، درآمد بالا است. با توجه به تقاضای بسیار زیاد در صنعت تکنولوژی، حقوق یک مهندس نرم افزار هم بالاست. طبق آمار Glassdoor، متوسط حقوق یک مهندس نرم افزار تازه‌کار حدودا ۸۶۰۰۰ دلار در سال است. هر چه تجربه کاری شما بالاتر رود و در شرکت های بهتری مشغول به کارشوید، درآمد شما هم افزایش خواهد یافت.

مهندسی نرم‌افزار یکی از مورد تقاضا‌ترین کارها در صنعت تکنولوژی است. در واقع طبق آمار indeed، مهندسی نرم‌افزار، رتبه‌ی نخست مورد تقاضاترین شغل مربوط به تکنولوژی را در Silicon Vvalley دارد.

در عصر حاضر که اعتماد مردم نسبت به نرم‌افزارها در حال افزایش است مشخص می شود که چرا یافتن یک مهندس نرم افزار خودکفا و با استعداد برای کارفرما سخت شده است. خبر خوب این است که حتی کسانی که تحصیلات آکادمیک هم ندارند می‌توانند مهندس نرم‌افزار شوند.

بوت کمپ برنامه‌نویسی مکتب شریف، یک دوره‌ی آموزشی-استخدامی است که افراد علاقمند به برنامه‌نویسی را از طریق آموزشهای کاربردی، ‌آن هم فقط در مدت ۵ ماه، برای ورود به بازار کار آماده می‌کند.

 

اشتراک گذاری:

One Reply to “چرا برای یک مهندس نرم افزار مهم است که خودکفا باشد؟”

  1. […] چرا برای یک مهندس نرم افزار مهم است که خودکفا باشد؟ […]

دیدگاهتان را بنویسید