منوی دسته بندی

چه شغلی برای من مناسب تر است؟ آنچه جوانان برای انتخاب شغل باید بدانند

انتخاب شغل یکی از آن موضوعاتی است که در سال های اول جوانی ذهن بسیاری از افراد را درگیر می کند. معمولا این موضوع برای بسیاری از جوانان، دشوار، چالش برانگیز و توأم با فراز و نشیب های زیاد است.

موضوعی که در حین انتخاب شغل برای اغلب افراد که از جهات مختلف با روحیات و علایق آن ها سازگار بوده و پس از مدتی فرد را ناچار به تغییر شغل ننماید.

پس از رضایت شغلی، بازار کار، شرایط کار و همچنین تضمین درآمد برای جوانان در درجه های بعدی اهمیت قرار دارد.

در این نوشتار تلاش داریم که در رابطه با این موضوع و مهم ترین فاکتورهایی که جوانان در مسیر انتخاب شغل، مناسب شان بایستی در نظر بگیرند. اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

آنچه را که دوست دارید دنبال کنید

پیشنهاد می کنیم که در مسیر انتخاب شغل مورد علاقه تان تفکرات کلیشه ای را کنار بگذارید. مشاغلی که در جامعه به عنوان مشاغل درجه یک شناخته می شوند لزوما نمی توانند پله ی موفقیت شما باشند. چه بسیارند کسانی که در مشاغل به ظاهر ساده نه تنها بسیار موفق هستند، بلکه سطوح بالایی از درآمد را نیز تجربه می کنند.

همه چیز به مهارت شما و توانایی و خلاقیت تان برای ارائه خدمات هرچه بهتر بستگی دارد. بنابراین همین ابتدای امر بنشینید و لیستی از مهارت هایتان درآورید. حتی مهارت هایی که می توانید بیاموزید و به آن ها علاقه دارید را هم یادداشت کنید. بدون شک عناوینی که روی کاغذ می نویسید می تواند تا حد زیادی تعیین کننده یک مسیر شغلی مناسب برای شما باشد.

از دست ندهید: بعد از فارغ التحصیلی در مکتب، در چه شغل هایی می توانیم مشغول به کار شویم؟

به توانایی های خود برای کارهای انفرادی و یا گروهی فکر کنید

یکی از مهم ترین آیتم ها برای مسیر شغلی آینده شما، تمایل تان به انجام کارهای فردی و یا گروهی است.

اگر شما بتوانید خودتان را در این زمینه به خوبی بشناسید. احتمالا می توانید شغل مناسبی را هم متناسب با ویژگی های شخصیتی تان برای خودتان پیدا کنید.

به سراغ مهارت های به روز بروید

یکی دیگر از کارهایی که می تواند به شما برای انتخاب شغل مورد علاقه تان کمک کند توجه به مهارت های روز است. برترین مهارت هایی که دنیا و جامعه تان به آن ها نیاز دارند را شناسایی کردنید. کوتاه ترین و مطمئن ترین مسیر را برای یادگیری آن ها انتخاب نمایید.

مثالا برنامه نویسی یکی از آن دسته مهارت هایی است که در کشور خودمان و چه در سایر کشورهای جهان، طرفداران زیادی دارد. بازار کار برنامه نویسی همیشه فرصت های زیادی برای متقاضیان کار در این حوزه دارد. تقریبا هیچ برنامه نویسی را نمی توانید پیدا کنید که در حوزه ی کاری خود بیکار باشد.

اگر به برنامه نویسی علاقه دارید، می توانید از یک مسیر مطمئن مثل بوت کمپ های برنامه نویسی استفاده کنید. در بوت کمپ ها شما را برای ورود به بازار کار آماده می کنند. خودتان را در مدت زمان کوتاهی به این مهارت مجهز کرده و وارد بازار کار شوید.

مهارت هایی را پیدا کنید که تاریخ انقضا نداشته باشند

مشاغلی وجود دارد که طی دهه های اخیر با تغییر جوامع و پیشرفت های فناوری به نوعی کارکرد خود را از دست داده اند. بنابراین بسیار مهم است که در حین انتخاب شغل به دنبال مهارت هایی باشید. مهارتی که چنین تاریخ انقضایی نداشته و به عبارتی همیشه حرفی برای گفتن داشته باشد.

در مثالی که از مهارت برنامه نویسی برای شما آوردیم هم این موضوع صادق است. برنامه نویسی مهارتی است که طی دهه های گذشته روز به روز کارکرد بیشتری در زندگی جوامع پیدا کرده و پیش بینی می شود که در اینده نه چندان دور کارکردهای وسیع تری هم پیدا کند. به عبارت دیگر با پیشرفت فناوری، برنامه نویسی هم کارکردهای بیشتری در زندگی انسان ها پیدا خواهد کرد.

فرصت یادگیری را از دست ندهید

یکی از مهم ترین موضوعاتی که بایستی در انتخاب شغل مورد علاقه تان به آن توجه کنید، فرصت های یادگیری است. در واقع ما هر اندازه هم که در یک مهارت، عملکرد خوبی داشته باشیم تا زمانی که به صورت حرفه ای و صحیح آموزش نبینیم نمی توانیم از آن مهارت به عنوان شغل استفاده کنیم.

استفاده از فرصت های آموزشی اقدام بسیار مهمی است که به شما در انتخاب شغل مورد علاقه تان کمک کرده و شرایطی را مهیا می سازد که بتوانید از تجربه و مهارت کافی در آن حوزه برخوردار شوید.

حتما بخوانید: آیا یادگیری برنامه نویسی سخت است؟ ( چگونه آن را آسان تر کنیم)

سخن پایانی

انتخاب شغل مناسب یکی از آن کارهایی است که برای همه ما در ابتدای امر بسیار چالش بر انگیز بوده است. شناخت کافی از استعدادها، علایق و مهارت ها موجب می شود که در این مسیر بتوانیم تا حد زیادی موفق عمل نماییم.

در این نوشتار تلاش کردیم که شما را با بهترین راه ها برای انتخاب یک شغل مناسب آشنا نماییم. امیدواریم مجموعه مطالب مطرح شده توانسته باشد، افق دید مناسبی را در اختیار شما قرار دهد. در پایان پیشنهاد می کنیم که برای انتخاب شغل مناسب برای خودتان، خواندن مقاله چرا برنامه نویسی یک مسیر مطمئن شغلیست؟ را از دست ندهید.

مکتب شریف برگزار کننده بوت کمپ های برنامه نویسی می باشد که برای مشاوره و ثبت نام می تونید روی دکمه زیر کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *