منوی دسته بندی

در جلسه مصاحبه شغلی توسعه دهندگان بک اند چه می گذرد؟

به عنوان یک برنامه نویس بک اند اگر تصمیم دارید که وارد بازار کار شوید، حتما می دانید که بایستی پیش از پذیرش در هر مجموعه ای، در یک جلسه مصاحبه شغلی شرکت نمایید. اما در این جلسه مصاحبه شغلی چه می گذرد و چه چیزی انتظارتان را می کشد؟

در ادامه همراه ماه باشید تا کمی بیشتر با جلسه مصاحبه شغلی بک اند دولوپرها آشنا شویم.

آیا باید بابت مصاحبه شغلی نگران باشیم؟

بدون تردید شرکت کردن در جلسات مصاحبه شغلی یکی از پر استرس ترین تجربیاتی است که بسیاری از افراد در طول زندگی خود یک یا چند مرتبه آن را تجربه کرده اند. این که نمی دانید در این جلسه با چه کسانی طرف هستید، چه سوالاتی از شما پرسیده می شود و اصلا سیاست ها و خط مشی های شرکت به چه صورت است، همه و همه استرس و نگرانی شما را تشدید می کند.

اما خبر خوبی که برایتان داریم این است که هر روز هزاران و میلیون ها آدم در جلسات مصاحبه شغلی پذیرفته شده و وارد بازار کار می شوند، بنابراین اصلا دور از ذهن نیست که شما هم یکی از همین افراد باشید. تنها کافیست که بدانید وقتی به عنوان یک برنامه نویس بک اند در هر جلسه ی مصاحبه ی شغلی چه چیزی در انتظار شماست؟

حتما بخوانید: ۵ ترفند برای یادگیری سریعتر برنامه نویسی

بدون تردید قبل از این که به یک جلسه ی مصاحبه شغلی راه پیدا کنید، رایج ترین زبان های برنامه نویسی بک اند را یاد گرفته اید و با چارچوب ها، ساختارهای داده، الگوریتم ها و مواردی از این دست آشنا شده اید. بنابراین بایستی آسوده خاطر باشید که دانش کافی دارید و قرار نیست از شما چیزی فراتر از دانش تان خواسته شود.

اصلا بهتر است به این موضوع فکر کنید که رزومه شما به حدی قابل قبول بوده است که کارفرما از بین ده ها و صدها متقاضی دیگر، شما را برای مصاحبه انتخاب کرده است. پس تا این جا نیمی از راه را طی نموده اید. طی کردن بقیه ی راه بازهم به شما بستگی دارد. بنابراین با آماده کردن خودتان این نیمه ی دیگر را هم با آرامش طی کنید تا بتوانید به شغل مورد نظرتان دست پیدا کنید.

مصاحبه شغلی برنامه نویس بک اند

در جلسه مصاحب شغلی از برنامه نویس بک اند چه سوالاتی پرسیده می شود؟

این که در یک جلسه مصاحبه چه سوالاتی از برنامه نویس بک اند پرسیده می شود، موضوعی است که کاملا به شرکت و کارفرما بستگی دارد. برخی از شرکت ها پروژه های بزرگ و مهمی را در دست دارند اما برخی از مجموعه ها با گزینه های کوچک تری سر و کار دارند. مصاحبه برخی از شرکت ها ممکن است شامل مطالب فنی هم بشود اما برخی دیگر ممکن است تمرکز بیشتری روی مهارت های نرم افراد داشته باشند.

اما تجربه ی کسانی که به عنوان برنامه نویس بک اند در جلسات مصاحبه شغلی شرکت کرده اند نشان داده است که بیشتر شرکت ها و مجموعه های، مصاحبه ی کاری خود را بر سه محور استوار کرده اند:

 • ویژگی های فردی
 • دانش فنی
 • چالش کد گذاری

در ادامه نگاهی دقیق تر به هریک از این موارد خواهیم داشت:

ویژگی های فردی

به طور حتم برای هر کارفرمایی مهم است که شما به عنوان یک برنامه نویس، از انعطاف پذیری و صبوری لازم برخوردار بوده و مشکلی با انجام کار تیمی نداشته باشید.

از دست ندهید: چرا برنامه نویسی یک مسیر مطمئن شغلیست؟

احتمالا تیم مصاحبه کننده سوالاتی از این دست را مطرح خواهد کرد:

 • کمی در مورد خودتان برایمان بگویید
 • از نحوه گذران اوقات فراغتتان و تفریحات مورد علاقه تان تعریف کنید
 • آخرین کتابی که خوانده اید یا آخریم فیلمی که دیده اید کدام بوده است
 • ترجیح می دهید در اتاقتان چند همکار داشته باشید
 • یا این که ترجیح می دهید در یک اتاق مشترک باشید یا یک اتاق فردی
 • آیا تمایلی به دور کاری دارید؟
 • وقتی بابت موضوعی ناراحت می شوید معمولا وامنش تان چگونه خواهد بود؟
 • برای حل هر مشکلی چقدر حاضر به صبر کردن هستید؟
مصاحبه شغلی

دانش فنی

بدون تردید این که تا چه اندازه به عنوان یک برنامه نویس بک اند روی کار خود تسلط دارید، برای کارفرما بسیار مهم است. به همین خاطر معمولا تلاش می شود اطلاعاتی را در مورد دانش فنی شما کسب کنند.

 • برخی از رایج ترین سوالات فنی در جلسه مصاحبه کاری، این ها هستند:
 • از کدام زبان برنامه نویسی بیشتر لذت می برید و چرا؟
 • آیا تجربه ای در زمینه برنامه نویسی شی گرا (OOP) دارید؟
 • تفاوت بین طراحی و معماری چیست؟
 • آیا فکر می کنید بازسازی مجدد مفید است؟ چرا و چرا نه؟
 • رویکرد شما برای رفع اشکال چیست؟

چالش کدگذاری

در این بخش تیم مصاحبه با طرح یک چالش از شما می خواهد که سطح دانش و توانمندی خود را برای آن ها مشخص نمایید. بنابراین از شما خواسته می شود که برای حل چالش مطرح شده شروع به کد نویسی کنید. البته در این مورد هم جای نگرانی وجود ندارد چون معمولا سوالات مطرح شده در سطحی است که فردی با اطلاعات متوسط به بالا می تواند از پس حل کردن آن ها بر بیاید.

سخن پایانی:

در این نوشتار تلاش کردیم که شما را با جلسات مصاحبه ی شغلی برای برنامه نویسان بک اند آشنا نماییم. امیدواریم که مطالب مطرح شده توانسته باشد دورنمایی ملموس را از جلسه ی مصاحبه کاری برای شما فراهم آورده باشد.

برای آشنایی بیشتر با برنامه نویسی بک اند پیشنهاد می کنیم که خواندن مطلب چه چیزی باعث می‌شود که شما به یک توسعه دهنده ارشد تبدیل شوید؟ را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *