منوی دسته بندی

صفر تا صد بوت کمپ برنامه‌نویسی

در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که بهتر است قبل از ثبت‌نام در بوت کمپ رزومۀ خود را برای موقعیت‌های شغلی متعدد در زمینه برنامه نویسی ارسال کنید. اگر از عهده مصاحبه شرکت‌ها برآمدید و توانستید شغل مناسبی به دست آورید، اساساً نیازی به ثبت‌نام در یک بوت‌کمپ نخواهید داشت. علاوه بر این، دقت داشته باشید که بوت‌کمپ‌ها جادو نمی‌کنند، بلکه به شما کمک می‌کنند تا با آمادگی بیشتر با چالش‌های واقعی در بازار کار روبه ‌رو شوید. مطالب مهمی که بوت‌کمپ‌ها در طول دوره به شما می‌آموزند موجب می‌شود تا در مصاحبه شغلی و روند استخدام با مشکلات کمتری روبه‌رو شوید و بتوانید به شغل مناسبی دست پیدا کنید.

بوت‌کمپ برنامه‌نویسی چگونه کار می‌کند و آیا این دوره برای شما مناسب است؟

این راهنما مناسب چه کسانی است؟

 1. کسانی که قصد شرکت در دورۀ بوت‌کمپ برنامه‌نویسی را دارند.
 2. برنامه‌نویسانی که قصد راه‌اندازی یا تدریس در یک بوت‌کمپ را دارند.
 3. هر فردی که می‌خواهد درباره بوت کمپ مقاله بنویسد یا تحقیق کند.

در ابتدا این را باید بگوییم که ممکن است شما رزومه‌های متفاوتی برای استخدام بفرستید. در ادامه ممکن است با شرکت‌های مختلفی مصاحبه کنید. سپس ممکن است بدون ثبت‌نام در بوت کمپ برنامه‌نویسی در یک شرکت استخدام شوید. قبل از هر چیز شما باید خودتان را آماده کنید. باید به این نکته توجه داشته باشید که این دوره فقط به شما کمک می‌کند تا آماده چالش‌ها شوید و مطالب مهم را یاد بگیرید. تا در مصاحبه شغلی و روند استخدام مشکلی نداشته باشید.

نگاهی بی‌طرفانه

هدف ما از این بحث این است که مطالب هدفمند و بی‌طرفانه باشد. بنابراین ما در این مقاله نام هیچ موسسه آموزشی بوت کمپ را نمی‌آوریم. این مقاله فقط برای راهنمایی بهتر شما نوشته شده است.

وقتی شما دوره بوت کمپ برنامه‌نویسی را در گوگل جست‌وجو می‌کنید، می‌توانید نقد و بررسی‌های زیادی در منابع انگلیسی در این مورد پیدا کنید. البته وب‌سایت‌های ایرانی بسیار کم به این مسئله پرداخته‌اند. اما مشکلات اساسی در این سایت‌ها وجود دارد. اول اینکه این سایت‌ها توسط خود مؤسسات بوت کمپ حمایت می‌شوند. آن‌ها برای کسب رتبه‌های بالاتر در نتایج گوگل هزینۀ زیادی صرف تبلیغات بوت کمپ می‌کنند. دوم اینکه بسیاری از سایت‌ها در قسمت نظرات صادقانه رفتار می‌کنند. تشخیص اینکه کدام یک از این سایت‌ها صادقانه‌تر صحبت می‌کنند، امری دشوار است. بنابراین به‌جای اتکا نسبت به وب‌سایت‌ها باید به خود و مسیر موردنظرتان فکر کنید. هیچ راه میانبری برای تصمیم‌گیری وجود ندارد. این مقاله به شما کمک می‌کند تا چارچوب مشخصی درباره بوت کمپ برنامه‌نویسی داشته باشید تا در مسیر مشخصی قرار بگیرید.

دوره بوت کمپ دقیقاً چیست؟

مؤسسات بوت کمپ برنامه‌نویسی محلی برای یادگیری برنامه نویسی است. معمولاً بوت‌‌کمپ‌ها به صورت حضوری و تمام‌وقت برگزار می‌شود. اکثر بوت‌کمپ‌ها در حدود 12 هفته طول می‌کشد. البته دوره زمانی برخی از مؤسسات به یک سال هم می‌رسد. شهریۀ اکثر بوت‌کمپ‌ها در خارج از کشور مبلغی در حدود 10 هزار تا 20 هزار دلار است. برخی از موسسات بوت کمپ برای پرداخت شهریه وام را به کارآموزان پیشنهاد می‌دهند و برخی کارفرمایان در شرایطی پرداخت شهریه را به عهده می‌گیرند. (پیشنهاد مطالعه: مدل‌های پرداخت شهریه بوت‌کمپ‌ها). هدف از بوت کمپ این است که کلاس درسی باشد پر از کارآموزانی که تاکنون در زمینه فناوری و برنامه‌نویسی فعالیت حرفه‌ای نداشته‌اند. سپس به آن‌ها کمک می‌کند تا شغل متناسب با بوت کمپ موردنظر را پیدا کنند.

آیا دوره‌های بوت کمپ واقعاً مؤثر است؟

در بسیاری موارد بله. همه‌ساله هزاران نفر از افراد در دوره بوت‌کمپ شغل موردنظر خود را پیدا می‌کنند. بهترین بوت کمپ‌ها آن‌هایی هستند که افرادی با توانایی‌های بالقوه را جذب می‌کنند که در آخر آن‌ها به برنامه‌نویسانی حرفه‌ای و باتجربه تبدیل می‌شوند. بیشتر مؤسسات بوت‌کمپ در یک راستا فعالیت می‌کنند. آن‌ها یک دورۀ تحت‌فشار برای یادگیری سریع را در برنامۀ آموزشی خود قرارمی‌دهند.

موفقیت در دوره بوت کمپ به چند عامل بستگی دارد:

 1. مربیان چقدر توانمند هستند.
 2. افرادی که در این دوره شرکت می‌کنند به شغل استخدامی خود فکر می‌کنند یا فقط به خاطر منافع مالی کوتاه‌مدت دوره بوت‌کمپ را انتخاب کرده‌اند.

برخی مؤسسات بوت‌کمپ آمارهای خود را منتشر نمی‌کنند و معیارهای غیراستاندارد را به کار می‌برند. همین عامل سبب می‌شود که انتخاب بین مؤسسات خوب برای شما مشکل باشد. بوت کمپ‌ها برای چندین سال در خارج از کشور نوعی آموزش دبیرستانی بودند. اما سیستم آموزشی و نحوه تدریس آن‌ها نسبت به دانشگاه‌ها تفاوت‌های بسیاری دارد.

آیا بوت کمپ از نظر سیستم آموزش رسمی معتبر است؟

 در وهله اول باید به این توجه داشته باشیم که معتبر بودن به چه معناست و چرا این موضوع برای دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها اهمیت دارد؟

در کشور آمریکا، اغلب دانشگاه‌ها و برخی مؤسسات ملی در ایالت‌ها مانند مدارس انگلیسی معتبر هستند.

دو دلیل برای این اعتبار وجود دارد:

1.مدارس معتبر به دانش آموزان کمک می‌کنند تا ویزای آمریکا بگیرند.

2.مدارس معتبر می‌توانند به فراگیران کمک کنند تا کمک‌های مالی دولتی و یا وام‌های دانشجویی دریافت کنند.

برای دریافت مجوز، مدارس توسط مربیانی مستقل بازرسی می‌شوند. این بازرسان از طریق بررسی اسناد و مدارک اطمینان حاصل می‌کنند که آن موسسه آموزشی از تمامی قوانین پیروی می‌کند. آن‌ها مطمئن می‌شوند که دانش آموزان پس از فارغ‌التحصیلی خود حتماً مشغول به کار می‌شوند. اگر کارآموزان نتوانند در رشته تحصیلی خود شغلی را پیدا کنند، مدرسه ممکن است اعتبار خود را از دست بدهد. در آمریکا دانشگاه‌های دولتی که توسط خود دولت اداره می‌شود، بسیار معتبر است. همچنین بیشتر دانشگاه‌های خصوصی توسط افرادی دیگر یا سازمان‌های مذهبی اداره می‌شوند که معمولاً معتبر است.

اما یک طبقه سوم در سیستم آموزشی آمریکا وجود دارد که به آن‌ها دانشگاه‌های خصوصی- غیرانتفاعی می‌گویند؛ که برخی از آن‌ها معتبر و برخی دیگر غیر معتبر هستند. این مؤسسات خصوصی در تلویزیون و رادیو به‌شدت تبلیغ می‌شوند. می‌توان به‌سادگی گفت که اغلب این مؤسسات خصوصی کلاه‌برداری هستند که البته دولت آمریکا به‌تدریج در حال پلمپ این مؤسسات است. اما بسیاری از مردم هنوز هم به دلایل زیادی به این مؤسسات آموزشی رجوع می‌کنند که در آخر با یک مدرک بی‌ارزش فارغ‌التحصیل می‌شوند.

یک سیستم اعتبار دهی به بوت‌کمپ می‌تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند. همان‌طور که قبلاً ذکر شد، برخی مؤسسات بوت‌کمپ در کشورهای مختلف ممکن است منابع لازم برای دریافت مجوز را نداشته باشند یا در حدی نباشند که بتوانند واجد شرایط دریافت مجوز باشند، اما مقررات و قوانینی می‌تواند به این حوزه نوپا کمک کند. البته باید به این نکته اشاره داشت که در ایران اغلب مؤسسات بوت‌کمپ زیر نظر شرکت‌های دانش‌بنیان فعالیت می‌کنند و جواز کسب لازم را دارند.

مقدار حقوق دریافتی یک فارغ‌التحصیل بوت‌کمپ چقدر است؟

بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده مقدار حقوق دریافتی یک فارغ‌التحصیل بوت‌کمپ همانند یک برنامه نویس تازه‌کار است. البته موارد دیگر مانند شهری که در آن زندگی می‌کنید را باید در نظر بگیرید. به‌عنوان‌مثال حقوق یک برنامه نویس تازه‌کار در شهر سانفرانسیسکو می‌تواند دو برابر یک برنامه نویس تازه‌کار در دیگر ایالت‌های میانی آمریکا باشد. این مورد می‌تواند حتی در ایران هم صدق کند. میزان درآمد یک برنامه نویس ممکن است در برخی از شهرهای ایران نسبت به تهران کمتر باشد.

چه زمانی طول می‌کشد تا در بوت‌کمپ فارغ‌التحصیل شوید؟

این سؤال بستگی به نوع بوت‌کمپ برنامه نویسی دارد. برخی از افراد یک پیش‌زمینه قوی درباره برنامه نویسی دارند. با شرکت در دوره بوت‌کمپ برنامه نویسی شما می‌توانید به طرز قابل‌توجهی سریع‌تر شغل موردنظر خود را بیابید.

نرخ خروجی اشتغال بعد از دوره بوت‌کمپ چقدر است؟

بیشتر افراد در دوره بوت‌کمپ برنامه‌نویسی ثبت‌نام می‌کنند تا در مرحله آخر بتوانند در شرکتی استخدام شوند. در برخی از کشورها مانند آمریکا اگر موسسه بداند که شما بعد از دوره آموزشی قادر نیستید تا استخدام شوید، آن‌ها شمارا نخواهند پذیرفت زیرا این امر موجب کاهش رتبه و آمار خروجی آن‌ها خواهد شد. در سال‌های اخیر بسیاری از مؤسسات در آمریکا به علت پایین بودن نرخ خروجی استخدامی تعطیل شدند. در برخی از موارد ممکن است موسسه به علت خاصی فراگیر را در حین دوره اخراج کند. همچنین برخی کارآموزان ممکن است به دلایل مختلفی در حین آموزش تصمیم بگیرند تا دوره را ترک کنند که این عوامل ممکن است مربوط به بوت‌کمپ نباشد.

هرچند وقت یک‌بار افراد فارغ‌التحصیل از مؤسسات بوت کمپ در پیدا کردن شغل شکست می‌خورند؟

بنابراین کمتر شایع است که فارغ‌التحصیلان این دوره در پیدا کردن شغل ناکام بمانند. با صرف‌نظر از مهارت‌های شما، پیدا کردن شغل در زمینه برنامه نویسی ذاتاً دشوار است، اما مشاوران شغلی می‌توانند در این فرآیند به شما کمک کنند. برخی اوقات افراد تمامی کارها را انجام می‌دهند و بسیار بااستعداد هستند، اما شانس با آن‌ها یار نیست و مدت‌زمان طولانی را صرف پیدا کردن شغل می‌کنند که البته این موارد بسیار به‌ندرت پیش می‌آید. بهترین کار ایجاد ارتباط با برنامه نویسانی است که در این زمینه فعالیت دارند. شما می‌توانید از آن‌ها بخواهید در روند یافتن شغل به شما کمک کنند.

چند نوع موسسه بوت‌کمپ برنامه نویسی در آمریکا وجود دارد؟

برخی از بوت کمپ‌ها بر روی زبان هایی مانند روبی، پایتون، جاوا و برخی دیگر بر روی مباحث فنی خاص مانند طراحی تجربه کاربری‌(user experience design). مؤسسات گوناگونی در زمینه بوت‌کمپ برنامه نویسی در آمریکا وجود دارد که قصد داریم در ادامه به آن‌ها اشاره‌کنیم.

۱. بوت کمپ محلی (خصوصی)

این نوع بوت‌کمپ اغلب توسط چند برنامه نویس محلی ایجاد می‌شود. اغلب بوت‌کمپ‌ها به‌عنوان مدارسی که تحت مالکیت محلی هستند، شروع به کار می‌کنند.

۲. بوت‌کمپ های مبتنی بر دانشگاه

اکثر بوت کمپ‌های مبتنی بر دانشگاه، توسط خود دانشگاه‌ها اداره نمی‌شوند بلکه مدیریت و اداره آن‌ها بر عهده شرکت‌های آموزشی غیرانتفاعی است. روند کار به این صورت است که دانشگاه با شرکت‌های خصوصی قرارداد می‌بندد تا آن‌ها را اداره کند. همچنین مؤسسات باید هزینه زیادی را به دانشگاه‌ها پرداخت کنند تا فراگیران بتوانند از فضای کلاس‌های درس و ابزارها استفاده کنند.

۳. بوت‌کمپ‌های غیرانتفاعی (رایگان)

بوت‌کمپ های غیرانتفاعی همانند بوت‌کمپ های محلی هستند، با این تفاوت که آن‌ها به سود خود فکر نمی‌کنند. این مدل از بوت کمپ‌ها نه تحت مالکیت شخصی است و نه دارای سهام است، در عوض آن‌ها متعلق به عموم هستند. به‌عنوان‌مثال می‌تواند زیرمجموعه صلیب سرخ یا سایت freecodecamp باشد. شرکت در برخی از بوت کمپ های کد نویسی کاملاً رایگان است.

۵. بوت کمپ آنلاین

بوت کمپ آنلاین نوع جدیدی از بوت کمپ است که کارآموز درعرض چند ماه به‌صورت آنلاین مطالب را فرامی‌گیرد. وب‌سایت Learn to code نمونه بارزی از این نوع بوت‌کمپ است. اگر شما هر هفته به مدت یک تا دو سال کدنویسی را تمرین کنید، مهارت‌های شما به‌طور پیوسته بهبود می‌یابد و می‌توانید پیشرفت چشم‌گیری داشته باشید. اما بوت‌کمپ‌های آنلاین از شما انتظار دارند که طی مدت کوتاه‌تری این کار را انجام دهید.

مزیت مثبت این نوع بوت‌کمپ برنامه‌نویسی این است که شما می‌توانید پروژه‌ها را به کمک افراد دیگر بسازید و در مواقع خطا و تست‌ها از یکدیگر کمک بگیرید. البته انجام همه این‌ها در یک دوره کوتاه دشوار است. از دیگر مزیت‌های این روش به‌صرفه بودن آن است. به‌عنوان‌مثال مدیران آن نیازی نیست نگران اجاره فضای آموزشی باشند و همینطور می‌توانند از تمام دنیا اساتید آموزشی را به‌راحتی استخدام کنند. دراین روش آموزشی تمامی کارآموزان دریک اتاق گفتگو آنلاین جمع می‌شوند که باعث صرفه‌جویی در وقت وهزینه کارآموز می‌شود.

چه نوع افرادی معمولاً در دوره بوت کمپ ثبت‌نام می‌کنند؟

تقریباً همه اشخاص علاقه‌مند به برنامه نویسی می‌توانند در دوره بوت کمپ شرکت کنند اما بیشترین آمار مربوط به فارغ‌التحصیلانی است که هنوز وارد بازار کار نشده‌اند. این افراد همچنین شامل بازنشستگان، افراد بیکار و دانش آموزان دبیرستانی درزمان تعطیلات تابستان می‌شود اما طبق آخرین آمارهای به‌دست‌آمده بیشترین افرادی که در این دوره ثبت‌نام می‌کنند، بزرگسالان با میانگین سنی 28 سال هستند.

آیا بوت کمپ برای شما مناسب است؟

این به چند عامل بستگی دارد:

۱. چقدر زمان دارید.

۳. آیا در حال حاضر مشغول به کار هستید یا خیر.

۴. چقدر در برنامه نویسی مهارت دارید

بیایید تمامی این موارد را بررسی کنیم.

با توجه به زمان و پول، توصیه ما به شما این است صد درصد در دوره بوت کمپ شرکت کنید؛ اما از آنجا که زمان و پول با ارزش و کمیاب است، ما باید بیشتر درباره این موارد بحث کنیم.

شهریه بوت کمپ چقدر است؟

شهریه اکثر بوت کمپ های کدنویسی در خارج از کشور، مبلغی معادل 10 هزار دلار الی 20 هزار دلار است. هر چه مدت‌زمان دوره طولانی‌تر باشد، معمولاً هزینه آن بیشتر می‌شود. در برخی از بوت کمپ ها نیازی به پرداخت اولیه شهریه نیست. شما می‌توانید درصدی از حقوق یک‌ساله خود را پس از استخدام به موسسه بدهید (معمولاً 17 تا 20 درصد). همچنین مخارج زندگی شما برای شرکت در دوره بوت کمپ مؤثر است. این بستگی به این دارد که شما در کدام شهر زندگی می‌کنید. شما باید مقداری پول پس‌انداز کنید تا بتوانید در دوره بوت کمپ به‌راحتی ثبت‌نام کنید و نگران خرج‌های دیگری در زندگی روزمره خود نباشید.

چه نوع افرادی معمولاً در دوره بوت کمپ ثبت‌نام می‌کنند؟

تقریباً همه اشخاص علاقه‌مند به برنامه نویسی می‌توانند در دوره بوت کمپ شرکت کنند اما بیشترین آمار مربوط به فارغ‌التحصیلانی است که هنوز وارد بازار کار نشده‌اند. این افراد همچنین شامل بازنشستگان، افراد بیکار و دانش آموزان دبیرستانی درزمان تعطیلات تابستان می‌شود اما طبق آخرین آمارهای به‌دست‌آمده بیشترین افرادی که در این دوره ثبت‌نام می‌کنند، بزرگسالان با میانگین سنی 28 سال هستند.

آیا بوت کمپ برای شما مناسب است؟

این به چند عامل بستگی دارد:

۱. چقدر زمان دارید.

۳. آیا در حال حاضر مشغول به کار هستید یا خیر.

۴. چقدر در برنامه نویسی مهارت دارید

بیایید تمامی این موارد را بررسی کنیم.

با توجه به زمان و پول، توصیه ما به شما این است صد درصد در دوره بوت کمپ شرکت کنید؛ اما از آنجا که زمان و پول با ارزش و کمیاب است، ما باید بیشتر درباره این موارد بحث کنیم.

شهریه بوت کمپ چقدر است؟

شهریه اکثر بوت کمپ های کدنویسی در خارج از کشور، مبلغی معادل 10 هزار دلار الی 20 هزار دلار است. هر چه مدت‌زمان دوره طولانی‌تر باشد، معمولاً هزینه آن بیشتر می‌شود. در برخی از بوت کمپ ها نیازی به پرداخت اولیه شهریه نیست. شما می‌توانید درصدی از حقوق یک‌ساله خود را پس از استخدام به موسسه بدهید (معمولاً 17 تا 20 درصد). همچنین مخارج زندگی شما برای شرکت در دوره بوت کمپ مؤثر است. این بستگی به این دارد که شما در کدام شهر زندگی می‌کنید. شما باید مقداری پول پس‌انداز کنید تا بتوانید در دوره بوت کمپ به‌راحتی ثبت‌نام کنید و نگران خرج‌های دیگری در زندگی روزمره خود نباشید.

چه نوع افرادی معمولاً در دوره بوت کمپ ثبت‌نام می‌کنند؟

تقریباً همه اشخاص علاقه‌مند به برنامه نویسی می‌توانند در دوره بوت کمپ شرکت کنند اما بیشترین آمار مربوط به فارغ‌التحصیلانی است که هنوز وارد بازار کار نشده‌اند. این افراد همچنین شامل بازنشستگان، افراد بیکار و دانش آموزان دبیرستانی درزمان تعطیلات تابستان می‌شود اما طبق آخرین آمارهای به‌دست‌آمده بیشترین افرادی که در این دوره ثبت‌نام می‌کنند، بزرگسالان با میانگین سنی 28 سال هستند.

آیا بوت کمپ برای شما مناسب است؟

این به چند عامل بستگی دارد:

۱. چقدر زمان دارید.

۳. آیا در حال حاضر مشغول به کار هستید یا خیر.

۴. چقدر در برنامه نویسی مهارت دارید

بیایید تمامی این موارد را بررسی کنیم.

با توجه به زمان و پول، توصیه ما به شما این است صد درصد در دوره بوت کمپ شرکت کنید؛ اما از آنجا که زمان و پول با ارزش و کمیاب است، ما باید بیشتر درباره این موارد بحث کنیم.

شهریه بوت کمپ چقدر است؟

شهریه اکثر بوت کمپ های کدنویسی در خارج از کشور، مبلغی معادل 10 هزار دلار الی 20 هزار دلار است. هر چه مدت‌زمان دوره طولانی‌تر باشد، معمولاً هزینه آن بیشتر می‌شود. در برخی از بوت کمپ ها نیازی به پرداخت اولیه شهریه نیست. شما می‌توانید درصدی از حقوق یک‌ساله خود را پس از استخدام به موسسه بدهید (معمولاً 17 تا 20 درصد). همچنین مخارج زندگی شما برای شرکت در دوره بوت کمپ مؤثر است. این بستگی به این دارد که شما در کدام شهر زندگی می‌کنید. شما باید مقداری پول پس‌انداز کنید تا بتوانید در دوره بوت کمپ به‌راحتی ثبت‌نام کنید و نگران خرج‌های دیگری در زندگی روزمره خود نباشید.

آیا مهارت‌های شما برای شرکت در دوره بوت کمپ کافی است؟

پاسخ این سؤال ساده است. شما فقط باید خود را ارزیابی کنید تا ببینید می‌توانید در دوره شرکت کنید یا خیر.

در اینجا چند سناریو مطرح می‌شود که قصد داریم تا آن‌ها را بررسی کنیم.

 1. 1. سناریو اول: شما برای شرکت در دوره بوت کمپ مهارت بالایی دارید

اگر شما دارای مهارت بالایی در برنامه نویسی هستید، شانس پیدا کردن شغل پس اتمام دوره بوت کمپ بسیار بالا است. داشتن مهارت‌های برنامه‌نویسی دراین دوره به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر مطالب را فرا بگیرید.

 1. 2. سناریو دوم: شما در برنامه نویسی خیلی مبتدی هستید

این عامل به این بستگی دارد که موسسه درباره شما چه تصمیمی بگیرد. اینکه آیا موسسه به آمار خروجی افرادی که شغل پیدا می‌کنند اهمیت می‌دهد یا خیر. همچنین اگر موسسه ایی دوره بلند مدت برگزار کند، آن‌ها می‌توانند به خاطر مهارت کم، شما را برای ثبت‌نام قبول نکنند؛ بنابراین ممکن است به شما کلاس‌های پیش‌نیاز برای برنامه نویسی را پیشنهاد کنند که پس از چند ماه شما می‌توانید در دوره بوت کمپ شرکت کنید.

 1. سناریو سوم: شما به اندازه کافی در برنامه نویسی خوب هستید

دراین سناریو موسسه باید شما را بپذیرد. این یک نتیجه برد – برد برای هر دو طرف است.

اما قبل از شرکت در دوره ما به شما چند پیشنهاد می‌دهیم:

 1. قبل از ثبت نام در بوت کمپ چند ماه را صرف یادگیری کدنویسی کنید

شما باید قبل از هر چیز با ساختار و اصول برنامه نویسی آشنا شوید. شما می‌توانید از وب‌سایت‌های آنلاین زیادی در این زمینه استفاده کنید. W3 Schools یکی بهترین وب‌سایت‌ها برای یادگیری برنامه نویسی است.

 1. 2. برای شرکت‌های برنامه نویسی رزومه بفرستید

بهتراست برای کسب تجربه بیشتر در جایی کارکنید حتی اگر حقوق دریافت نمی‌کنید. ممکن است مهارت شما به‌قدری باشد که در شرکت استخدام شوید و نیازی به شرکت در دوره بوت کمپ نداشته باشید.

 1. در مرحله آخر برای شرکت در دوره بوت کمپ اقدام کنید

در آخر با توجه به مهارت‌های زیادی که ماه‌ها کسب کرده‌اید، می‌توانید در این دوره با خیال راحت شرکت کنید تا بتوانید در شغل موردنظر خود استخدام شوید.

در دوره بوت کمپ برنامه نویسی از چه ابزارهایی برای آموزش استفاده می‌شود؟

اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، ابزارها در دوره بوت کمپ مهم نیستند. بعضی از آموزشگاه‌ها RUBY یا Sinatra را آموزش می‌دهند که البته باوجود کاهش محبوبیت، هنوز هم ابزارهای خوبی برای برنامه نویسان است. برخی از بوت کمپ‌ها جاوا اسکریپت را با Node.js آموزش می‌دهند. همچنین برخی مؤسسات برنامه‌نویسی Java، Kotlin، python یا اکوسیستم دات نت را در برنامه آموزشی خود دارند. بازهم این را تکرار می‌کنیم که ابزار مهم نیست بلکه مهم این است که شما چندین مجموعه از زبان های برنامه نویسی را به خوبی فرا بگیرید. همچنین می‌توانید یک زبان را به خوبی یاد بگیرید تا دید خوبی نسبت به بقیه زبان‌های برنامه نویسی داشته باشید.

البته مهارت‌های دیگری مانند روش‌های توسعه نرم‌افزار، تکنیک های اشکال‌زدایی، آزمایش و … در برنامه نویسی وجود دارد که شما می‌توانید خودتان خارج از دوره بوت کمپ آن‌ها را فرا بگیرید؛ بنابراین با صرف‌نظر از ابزار و زبان‌ها شما تمام پایه‌های مهم برنامه نویسی را در این دوره یاد می‌گیرید.

آیا روشی رایگان برای یادگیری وجود دارد؟

بله. راه‌های زیادی وجود دارد که شما می‌توانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای یاد بگیرید. شما می‌توانید از مقالات و فیلم‌های آموزشی رایگان در اینترنت استفاده کنید تا مهارت‌های خود را بالا ببرید. همان‌طور که قبلاً ذکر کردیم سایت w3 schools منبع خوبی برای یادگیری رایگان انواع زبان‌های برنامه نویسی است.

چه وب‌سایت‌هایی برای یادگیری برنامه نویسی وجود دارد؟

سایت‌های زیادی در این زمینه موجود است که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. وب‌سایت freecodecamp از دیگر وب‌سایت‌های رایگان در زمینه برنامه نویسی است. البته برای یادگیری در برخی سایت ها باید هزینه ای را پرداخت کنید. اکثر این سایت ها از همان مفاهیم و ابزارهای بوت کمپ استفاده می‌کنند، اما افراد زیادی شرکت در کلاس‌های بوت کمپ برنامه نویسی را ترجیح می‌دهند، زیرا آن‌ها مستقیماً با اساتید و کارآموزان در ارتباط هستند که باعث می‌شود بتوانند مشکلات خود را حل کنند.

دروه های آنلاین بوت کمپ چیست؟

دوره های آنلاین زیادی وجود دارد که یکی از آن‌ها وب‌سایت MOOCs است. این سایت محبوبیت زیادی در سال 2012 بدست آورد. همچنین این وب‌سایت MOOCs پس از اتمام دوره به کارآموز گواهی‌نامه بین‌المللی برنامه نویسی ارائه می‌دهد که البته ممکن است هزینه ای را در بر داشته باشد. لازم به ذکر است تکالیف و امتحان‌های آموزش آنلاین می‌تواند در خانه انجام گیرد.

آیا کتاب‌های رایگان برای یادگیری برنامه‌نویسی وجود دارد؟

هزاران کتاب رایگان برای آموزش برنامه نویسی در اینترنت وجود دارد. برخی برنامه‌نویسان نسخه‌های دیجیتالی از کتاب‌های خود را در فضای اینترنت منتشر می‌کنند که شما می‌توانید برای پیشرفت در زمینۀ برنامه‌نویسی از آن‌ها استفاده کنید.

آیا باید بازهم باید به دانشگاه برویم؟

اگر شما از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اید، احتمالاً نیازی نیست برای یادگیری مطالب اساسی برنامه نویسی در دانشگاه ثبت‌نام کنید. هرچند اساتید زیادی در دانشگاه‌ها هستند که می‌توانند به شما کمک کنند، اما دوره بوت کمپ برای برنامه نویسانی طراحی شده است که می‌خواهند مهارت‌های خود را گسترش دهند. اگر می‌خواهید اصول برنامه نویسی را فرا بگیرید، ما به شما پیشنهاد نمی‌کنیم که در دانشگاه ثبت‌نام کنید. دلیل آن این است که اولاً سال‌های زیادی را باید صرف یادگیری در دانشگاه کنید و ثانیاً بسیاری از دروس دانشگاهی بر روی ریاضی و … تمرکز دارد تا دروس برنامه نویسی.

آیا یک معلم خصوصی می‌تواند در برنامه نویسی به ما کمک کند؟

برخی از برنامه نویسان در کنار شغل خود تدریس می‌کنند. شما می‌توانید آن‌ها را در سایت‌ها و آگهی‌های تبلیغاتی پیدا کنید که البته می‌تواند هزینه سنگینی برای شما داشته باشد. بهتر است برای صرفه‌جویی در هزینه، خودتان یاد بگیرید و یا با توجه به گزینه‌های متنوع پرداخت شهریه در مدارس بوت کمپ، در این مؤسسات ثبت‌نام کنید.

آینده برای بوت کمپ‌ها چگونه خواهد بود؟

بوت کمپ‌های برنامه نویسی کمتر از یک دهه تاسیس شده‌اند. این صنعت آموزشی بسیار نوپا و در حال شکل‌گیری و تثبیت خود در جهان است. برخی از مؤسسات در این زمینه با شکست مواجه شدندکه البته علت آن ایراد یا مشکل از بوت کمپ‌ها نیست. امروزه در جهان صدها آموزشگاه بوت کمپ وجود دارد که با قدرت به کار خود ادامه می‌دهند. همچنین برنامه نویسان بسیاری علاقه به تأسیس این آموزشگاها دارند که همین امر باعث پیشرفت این صنعت در آینده نه چندان دور خواهد شد.

آیا بوت کمپ ها می‌توانند جایگزین خوبی برای دانشگاه‌ها باشند؟

اگر شما مؤسسات بوت کمپ را جایگزینی برای دانشگاه می‌بینید، سخت در اشتباه هستید؛ زیرا بوت کمپ فقط می‌تواند مکمل خوبی در کنار روش‌های آموزشی سنتی مانند دانشگاه‌ها و مدارس باشد. کارآموزان می‌توانند حین تحصیل و یا پس از فارغ‌التحصیلی در بوت کمپ برنامه نویسی شرکت کنند. دوره‌های بوت کمپ در برخی از کشورها مانند آمریکا گران است. افراد زیادی وجود دارند که توانایی پرداخت شهریه آن را ندارند. البته به لطف برخی از روش‌های پرداخت، بوت کمپ به گزینه‌ای مناسب تبدیل شده است. مؤسسات بوت کمپ می‌توانند روش‌هایی را به کار ببرند تا مقدار شهریه برای کارآموز بسیار به‌صرفه باشد.

آیا دوره بوت کمپ شامل دیگر حوزه ها غیر از برنامه نویسی می‌شود؟

برنامه نویسی یک حوزه منحصربه‌فرد است. اما در برخی از کشورهای دیگر مانند آمریکا بوت کمپ های دیگری برای رشته‌های دیگر مانند حسابداری، وکالت، پزشکی وجود دارد که علاقه‌مندان می‌توانند در آن شرکت کنند.

سخن آخر درباره بوت کمپ

پیدا کردن شغل در حوزه برنامه نویسی به 3 رکن اصلی خلاصه می‌شود:

 1. مهارت شما
 2. سابقه شما
 3. ارتباط شما با دیگران

شما نباید فقط بر روی یک یا دو مورد بالا تمرکز کنید بلکه تمامی موارد را برای بالا بردن شانس خود در نظر بگیرید. ثبت‌نام در دوره‌های بوت کمپ برنامه نویسی می‌تواند بهترین تصمیمی باشد که تاکنون در زندگی خود گرفته‌اید. توصیه ما به شما این است که ابتدا تحقیق کنید سپس اصول برنامه‌نویسی را یاد بگیرید و در آخر در دوره کدنویسی شرکت کنید. در آخر تجربه تنها چیزی است که شما با پشتکار خود آن را می‌سازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *