منوی دسته بندی

تفاوت بین Django و Node.js

توسعه دهندگان اغلب بین Node.js و Django گیج می شوند در حالی که به دنبال فناوری ها و چارچوب هایی برای ایجاد برنامه های وب و تلفن همراه هستند که دارای رابط کاربری و ویژگی های عالی کاربر پسند هستند. هر دوی این چارچوب‌ها منبع باز و رایگان هستند. در این مقاله در رابطه با تفاوت آنها صحبت می کنیم تا ببینیم که چگونه می توان بر اساس نیاز خود بین آنها انتخاب کنید.

Node.js چیست؟

Node.js یک محیط زمان اجرا مبتنی بر جاوا اسکریپت است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد برنامه های کاربردی وب کارآمد، سازنده و سریع ایجاد کنند. این یک چارچوب همه کاره است که در سمت مشتری و همچنین سمت سرور اجرا می شود. این یک ابزار بسیار آسان است که در سال های اخیر محبوبیت زیادی به دست آورده است و می توان از آن برای اجرای یک برنامه در جاوا اسکریپت خارج از مرورگر اینترنت استفاده کرد.

Djangoچیست؟

Django   یک چارچوب مبتنی بر پایتون است که هدف آن حذف وظایف اضافی و ایجاد یک پایگاه است که منجر به توسعه سریع برنامه‌ها می‌شود. این توسط توسعه دهندگان برای ایجاد برنامه های بلادرنگ در سریع ترین روش ممکن برای برآورده کردن جدول زمانی داده شده استفاده می شود.

اکنون که به اختصار در مورد این دو فناوری مطالعه کردید، اجازه دهید به تفاوت بین آنها بر اساس جنبه های مختلف ادامه دهیم.

Nodejs vs Django – Which is better ?

Node.js در Django

بسته به ویژگی های مختلف، این دو فریم ورک دارای مجموعه ای از تفاوت ها هستند. اجازه دهید بر اساس این عوامل مستقیماً به مقایسه جنگو و Node.js بپردازیم.

برنامه نويسي

سینتکس Node.js نوشتن اسکریپت ها را با استفاده از جاوا اسکریپت برای هر کسی آسان می کند. اما در مرحله یادگیری زمان و تلاش لازم است تا شما درک درستی از روش‌ها، معماری و برنامه‌نویسی ناهمزمان Node.js داشته باشید.

یادگیری Django آسان است و پیشینه پایتون در حین یادگیری و کار بر روی آن به عنوان یک مزیت اضافه عمل می کند. یک فرآیند تعریف شده وجود دارد که باید در جنگو در تمام مدت توسعه برنامه دنبال شود. این باعث صرفه جویی در زمان می شود زیرا حداقل کدنویسی مورد نیاز است.

معماری

Node.js روی یک مدل رویداد محور تک رشته ای کار می کند که روی یک سیستم عامل برای حفظ درخواست ها و توسعه برنامه های کاربردی پیشرفته اجرا می شود. برنامه های ساخته شده در Node.js قوی هستند، که آنها را برای پردازش هر درخواست ضروری به راحتی و به موقع در دسترس قرار می دهد. Node.js به شما امکان می دهد چندین درخواست را به طور همزمان مدیریت کنید.

از سوی دیگر، جنگو بر روی معماری مدل-قالب-نما (MTV) کار می کند که دارای مجموعه ای از مزایای خاص خود در هنگام ساخت برنامه ها است. با Django، توسعه دهندگان این گزینه را دارند که در حین توسعه برنامه با چندین بخش از یک پروژه کار کنند و تغییرات ایجاد شده در یک جزء خاص هیچ تاثیری بر بقیه ندارد.

Django vs Node.js: When to Choose Which Framework

کارآیی

عملکرد یک برنامه وب بر اساس سرعت و عملکرد آن رتبه بندی می شود. ویژگی هایی که بر عملکرد برنامه ها تأثیر می گذارند عبارتند از بهینه سازی کد، تنظیمات سرور، زمان بارگذاری، انتقال داده ها، اندازه و غیره. در مقایسه عملکرد این ابزارها، عمدتاً باید به سرعت اجرای آنها توجه کرد.

Node.js منابع متعددی دارد که روند ایجاد یک برنامه را بسیار سریعتر می کند. در حین پردازش، موضوعات بیشتر به شما کمک می کند تا وظایف را به راحتی انجام دهید. اگرچه سرعت آن به اندازه چندین رشته نیست، موتور جاوا اسکریپت V8 آن به شما امکان می دهد حداکثر استفاده را از رشته های تکی ببرید.

وقتی صحبت از عملکرد به میان می آید، جنگو در صدر قرار می گیرد. استفاده از رشته های متعدد و ویژگی های آن، مانند بهینه سازی پایگاه داده و کش کردن، عملکرد برنامه شما را بهبود می بخشد.

بهره وری

اگرچه یادگیری Node.js آسان است، زمان عملیاتی زیادی را صرف می کند و منحنی یادگیری شیب دار است. از این رو، در مقایسه با جنگو، Node.js گزینه کم‌هزینه‌تری است.

جنگو نسبتاً سریعتر و کارآمدتر است و به همین دلیل مقرون به صرفه تر است.

انعطاف پذیری

به لطف کتابخانه وسیع ویژگی‌ها و ابزارها در Node.js، می‌توانید برنامه‌ها را از ابتدا بسازید و آنها را بسیار قابل شخصی‌سازی کنید. این کتابخانه به شما کنترل نحوه ایجاد برنامه وب و ویژگی‌ها و عملکردهای آن را می‌دهد و برنامه را تا حد نیاز منعطف می‌کند. این یکی از بهترین و دوست‌داشتنی‌ترین ویژگی‌هایی است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا اپلیکیشن‌ها را ایجاد کرده و انواع توابع ارائه شده توسط این فریم ورک را بررسی کنند.

Building A Hostel Managing System With Django | by Naman Tiwari | Nybles |  Medium

با این حال، جنگو طیف محدودی از ویژگی‌های توسعه را ارائه می‌کند که آن را سخت‌گیرانه و کمتر انعطاف‌پذیر می‌کند. اگرچه در هنگام توسعه یک برنامه، حجم کاری شما را کاهش می دهد، اما گزینه های زیادی برای سفارشی کردن آن ندارید. به ندرت امکان ساخت برنامه های سفارشی در جنگو وجود دارد که انعطاف پذیری آن را کاهش می دهد.

اسناد و الگوها

Node.js ابزاری است که برای استفاده از برنامه‌های قابل تنظیم و انعطاف‌پذیری طراحی به میان می‌آید. تنها نقطه ضعف چارچوب این است که یادگیری آن برای مبتدیان چالش برانگیز است. علاوه بر این، ایجاد یک برنامه از همان ابتدا زمان و تلاش زیادی می برد. علاوه بر این، باید در مورد ماژول های پیاده سازی تحقیق کنید و زمان کافی را برای آزمایش برنامه صرف کنید. وقتی روی پروژه‌های Node.js کار می‌کنید، حداقل یکی از اعضای تیم شما باید متخصص جاوا اسکریپت با تجربه مرتبط در Node.js باشد.

برخلاف Node.js، جنگو سیستمی از قالب‌های داخلی دارد که برای هر کسی که در HTML تجربه دارد، جامع است. برای استفاده از جنگو نیازی به دانش برنامه نویسی پایتون ندارید. برای مبتدیان بسیار مفید است زیرا با ارائه الگوها، روند توسعه را سرعت می بخشد.

فرصت هایی برای توسعه کامل

توسعه Full-stack ترکیبی از توسعه frontend و توسعه backend را نشان می دهد. Node.js یکی از برگزیده‌ترین فن‌آوری‌ها است، زیرا امکان ساخت هر دو بخش frontend و backend هر برنامه را با استفاده از جاوا اسکریپت فراهم می‌کند.

جنگو، مانند Node.js، می تواند برای توسعه هر دو بخش frontend و backend استفاده شود. جنگو یک فریمورک مبتنی بر پایتون است که به شما امکان می‌دهد برنامه‌های فول استک ایجاد کنید.

مقیاس پذیری

Node.js هنگامی که صحبت از ساخت برنامه های مقیاس پذیر است که می توانند چندین درخواست را انجام دهند بهتر است، به خصوص به این دلیل که وقتی برنامه های مقیاس پذیر ایجاد می کنید، برای طراحی ویژگی های مختلف برنامه به انعطاف پذیری بیشتری نیاز خواهید داشت.

جنگو همچنین به شما اجازه می دهد تا چندین درخواست و برنامه با ترافیک بالا را مدیریت کنید. با این حال، انعطاف پذیری کافی را در طراحی برنامه ارائه نمی کند، که می تواند یک اشکال بزرگ باشد.

Django vs Node.js | Find out Top 8 Phenomenal Differences

انجمن

Node.js یک انجمن فعال متشکل از متخصصان با تجربه دارد که می توانند به شما در سفارشی سازی و به روز رسانی برنامه خود کمک کنند.

جنگو همچنین دارای یک انجمن کوچک اما فعال است زیرا انعطاف پذیری و سفارشی سازی را به کاربران خود ارائه نمی دهد.

Node.js یا Django: از کدام یک استفاده کنیم؟

اگرچه از نظر پیچیدگی، Node.js پیچیدگی کمتری نسبت به Django دارد، اما چندین ویژگی وجود دارد که هنگام انتخاب بین این دو فریمورک باید در نظر بگیرید. بنابراین، اگر یک حرفه ای با تجربه در جاوا اسکریپت هستید یا زمان کافی برای یادگیری و پیاده سازی آن دارید، Node.js راهی برای رفتن است. اما، اگر ضرب الاجل هایی برای رسیدن به آن دارید، سابقه ای در پایتون دارید و نگران درک ویژگی ها هستید، باید Django را برای ایجاد برنامه خود انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *